Bermudsky trojuholnik
Bermudský trojuholník je oblasť v Atlantickom oceáne medzi Bermudami, Portorikom a Floridou, v ktorej pre dodnes neobjasnené príčiny dochádza k leteckým a lodným nešťastiam, k záhadným zmiznutiam lodí či lietadiel.
V priebehu rokov vznikli viaceré teórie, vysvetľujúce príčiny záhad v oblasti Trojuholníka.
Fantastické
Podľa fantastických teórií v tejto oblasti vyčíňajú Mimozemšťania. Alebo je tam vyššia elektromagnetivita ako nikde inde na zemi.
Skeptické
Preštudovaním štatistiky sa dospelo k názoru, že v bermudskom trojuholníku sa v pomere k počtu plavieb nepotápa prakticky o nič viac lodí ako v iných moriach
Bubliny metánu likvidujú vztlak
Na morskom dne sa uvoľnuje metán a stúpa v postupne sa zväčšujúcich bublinách na hladinu. Loď stratí vztlak a potopí s
Let 19 sa stal najznámejším, nie však jediným prípadom zmiznutia. Zoznam obetí Bermudského trojuholníka je veľmi dlhý. Toto miesto sa preslávilo po celom svete aj vďaka tomu, že k prípadom zmiznutia dochádza nepomerne častejšie ako v iných námorných zónach. V rokoch 1945-1975 tu bez zjavnej príčiny zmizlo tridsaťsedem lietadie, asi päťdesiat lodí a dokonca aj jedna atómová ponorka s kompletným prístrojovým vybavením. Pritom sa nenašli zvyšky týchto strojov, ani ľudské telá. V roku 1918 tu americké námorníctvo prišlo o nákladnú loď Cyklop, na palubo ktorej sa nachádzalo tristoosem členov posádky, medzi nimi aj generálny konzul Alfred Gottschalk. O tridsať rokov neskôr stohol podobný osud aj dopravné lietadlo DC 3, nachádzajúce sa asi päťdesiat míľ od Miami. Kapitán lietadla pritom v poslednej správe pre riadiacu vežu oznamoval, že všetko je v poriadku a čaká na pokyny na pristátie. Je naozaj zvláštne, že okrem letu 19 obete nikdy nevysielali volanie SOS, sôr naopak, často len pár chvíľ pred zmiznutím oznamovali, že ich cesta prebieha v poriadku. Veľa svdectiev však hovorí o neobyčajných javoch, ako je úplný výpadok palubných strojov, či pozorovanie zvláštnych podmorských svetiel. Záchranársky remorkér Good News sa v roku 1966 pri plavbe z Portorika do Fort Lauderdale ocitol v hustej hmle a otriasali ním nárazy vĺn. Kompas a všetky elktrické prístroje zlyhali. Keď sa lodi podarilo vyviaznuť zo záhadnej hmly, bolo krásne počasie, more pokojné a prístroje normálne fungovali. POdobná nepríjemnosť postihla v roku 1972 pilota Chucka Wakelyho počas letu medzi Bimini a Miami. Tvrdil, že krídla jeho lietadla boli zrazu priesvitné. O pár minút celú pilotovu kabínu zalialo zvláštne svetlo, lietadlo zmenilo smer a on nemohol nijako zasiahnuť. Zrazu sa svetlo stratilo a prístroje začali normálne fungovať. Spomeňme ešte prípad z roku 1975, keď sa na pobrežnej hliadkovej lodi Diligence, idúcej na pomoc horiacej nákladnej lodi, náhle a bez príčiny vyplo rádio. Posádka videla padať z oblohy záhadné zelené svetlá. Ani vyšetrovanie tohto prípadu neprinieslo racionálne vysvetlenie poruchy a neobyčajných svetelných javov.
Komentáre
Prehľad komentárov
To je super že sete sú aj v tejto dobe záhady a úkazy ktoré si môže kazdy vysvetliť podľa seba:-P
wow
(kika, 25. 2. 2011 0:24)