Kruhy v obili
Väčne diskutovaná téma o kruhoch v obilí, ktoré sa začínajú objavovať aj na Slovensku kladie otázku kto ich robí. Existujú dve možnosti. Jednou je racionálne vysvetlenie ľudskej činnosti. V UK v minulom roku boli zverejnené skupiny umelcov, ktorí tieto kruhy, musím pripomenúť veľmi komplikované konštruovali počas nocí za časové obdobie cca. 4 hodín. Tieto aktivity sú zdokumentované množstvom videí. Otázne je však zhruba 20% piktogramov, ktoré sa len veľmi obtiažne dajú urobiť za jednu noc ľudským pričinením. V týchto piktogramoch je vedeckými spôsobmi možné vymerať od rádioaktívneho žiarenia až po zmenené geomagnetické pole zeme. V niektorých kruhoch sa dejú priam zázračné uzdravenia. Na Slovensku vzniknuté piktogramy sú pomerne v jednoduchej forme. Môže to nasvedčovať ľudskej aktivite avšak sú prípady, kedy je možné preukázať zmenu na stonke, stonky nie sú zlomené ale pekne ohnuté alebo medzi sebou prepletené. Na záver by som rád pripomenul videonahrávku zverejnenú v Anglicku kde vidieť nad polom 2 svetelné objekty, ktoré vytvárajú piktogramy v priebehu niekoľkých sekúnd. Táto nahrávka bola podrobne skúmaná a preukázaná za originálnu až do minulého roka keď jeho tvorca zverejnil, že je nepravá. Bol to veľký šok pre mnoho fanúšikov piktogramov, ktorí na základe tohto videa prezentovali svoju pravdu. Otázka znie: Aký je vlastne skutočný odkaz piktogramov a prečo sa nevytvárajú aj na iných miestach ako na poliach
.
Medzi charakteristické anomálie patria :
- vyššia alebo nižšia rádioaktivita prostredia v obrazci oproti okoliu
- odlišná intenzita a smer magnetického poľa
- prudké výkyvy elektrostatického poľa
- rušenie príjmu rádiových vĺn
- nahrávky tzv. elektromagnetického zvuku
- neobvyklé poškodenie rastlín, ktoré možno označiť ako nemechanické /priečne praskliny na povrchu stebiel, vysušenie vnútorných častí pri súčasnom neporušení povrchových vrstiev, abnormálne zväčšenie /nafúknutie/ kolienok na steblách a podobne.
- Fyzikalno-chemické zmeny v zrnách /klíčivosť, bobtnavosť a mnohé iné/
Naopak medzi charakteristické znaky falzifikátov patria :
- polámané alebo u koreňa vyvrátené klasy
- stopy po kolíku v strede či iné podozrivé jamky napríklad po chodúľoch a podobne
- odtlačok položených klasov do mäkkej pôdy
- pravidelne, presne kruhový tvar s geometricky umiestneným stredom /skutočné kruhy sú skôr mierne eliptické s excentricky umiesteným stredom.
- Určitú ostražitosť by v nás mala vyvolávať aj dobrá viditeľnosť od hlavnej komunikácie a príliš veľká publicita.